International Association of Nitrox and Technical Divers - IANTD

IANTD je potápěčský systém zabývající se certifikováním a školením rekreačních potápěčů, technických potápěčů, jeskynních potápěčů, vrakového potápění, rebreatheru a vedoucích potápěčů (instruktorů).

 

 

V roce 1985 Dick Rutkowski, bývalý vedoucí potápěč pro Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), založil Mezinárodní asociace Nitrox Divers (IAND). Podnět k založení bylo učit rekreační potápěče používat jako dýchací směs NITROX. Tento program byl vyvinut přes NOAA během jeho funkčního období. Jednalo se o první program nabízí potápěčskou certifikaci obohacený vzduch Nitrox. Společnost se pomalu přesto stabilně rozvíjela v letech 1985 až 1992 s podporou "Hyperbarics International". V roce 1991 Tom Hora připojil Dicka a iand stal se první nabízet vzdělávací programy ve všech aspektech technické potápění (Advanced Nitrox, Hluboká Air, Technical Diver, jeskyně a vrak penetrace, normoxické trimix, trimix a dýchací přístroje, atd.).

Když v roce 1991 převzal vedení IAND Tom Mount. Vložil do zkratky písmeno "T" které zastupuje slovo "technický". Vznikl tedy konečný název (IANTD). Díky tomu se rozšířil tréninkový program tak, že není založen na fixních ideálech jednoho muže, nýbrž na zkušenostech amerického námořnictva, NOAA a Miamské university, na níž Tom vedl potápěčský program. IANTD rozšířila rozsah certifikací na hloubkové ponory se vzduchem, Advanced Nitrox, vrakové potápění, jeskynní potápění a všechny ostatní kurzy používající dýchací plyny jiné než vzduch určený pro rekreační potápění. Jako průkopník tohoto odvětví IANTD stanovila první mezinárodně uznávané normy a postupy včetně pomocných textů a postupů výcviku. V roce 1993 dosáhla průlomu v pojištění, neboť se podařilo získat pojištění i pro instruktory technického výcviku.

IANTD Central Europe

Od ledna 1997 je IANTD zastoupena i v ČR a na Slovensku. V roce 1998 byl uspořádán první instruktorský kurz s českým instruktorem trenérem Tomášem Konárkem. Bylo vycvičeno prvních deset Advanced EANx Instruktorů. Začátkem roku 1999 se IANTD Central Europe podařilo jako prvnímu výcvikovému systému u nás rozšířit nabídku kurzů o kurzy potápění s rebreathery Dolphin a Ray od společnosti Dräger. V současné době tyto kurzy vyučují již 4 instruktoři. Dále se rozšířila nabídka kurzů o kurzy EANx Gas Blender a Trimix Gas Blender (míchač plynů). Začátkem roku 2001 si zvýšili někteří instruktoři kvalifikaci přímo v sídle IANTD na Floridě o potápění s trimixem a v jeskyních. Tímto se rozšířila nabídka kurzů o technický program IANTD.